Top klávesové skratky používateľov Macu

V operačnom systéme OS X existuje mnoho klávesových skratiek. Zvládnutie niekoľkých z nich vám uľahčí prácu a hlavne pomôže efektívnejšie a rýchlejšie využívať Mac. Tu sú klávesové skratky, ktoré by ste si mali zapamätať. Najskôr sa pozrite na klávesnicu Macu, aby ste sa zoznámili s niekoľkými špeciálnymi klávesami. Klávesa cmd (command) má špeciálny symbol (⌘), z prostredia Windows sa tu nachádza klávesa alt, na Macu označovaná aj ako option a na notebookoch nájdete ešte funkčné tlačidlo fn.

Command + Q – ukončí akúkoľvek aplikáciu. Taktiež môžete akýkoľvek program ukončiť kliknutím na na červené tlačidlo v ľavej hornej časti okna.

Command + W – zatvorí aktívne okno, ktoré používate. Napríklad vo Finderi alebo v Safari ukončí len aktuálnu kartu, na ktorej ste momentálne prekliknutí.

Alt + Command + W – zavrie všetky karty v práve otvorenej aplikácii.

Command + T – či už ste vo webovom prehliadači, ako je Safari alebo Chrome, alebo vo Finderi, táto klávesová skratka otvorí novú kartu.

Command + Shift + T – v internetovom prehliadači Chrome otvorí poslednú ukončenú kartu.

Command + Tab – aktivuje aplikačný prepínač, ktorý umožní prepínať medzi aktívnymi aplikáciami bežiacimi na počítači Mac. Podržte klávesu Command a stlačte opakovane Tab a môžete prechádzať spustenými aplikáciami zľava do prava. Podržaním klávesy Command + Q ukončíte práve zvýraznenú aplikáciu.

Command + X, Command + C, Command + V – cut, copy, paste (vystrihnúť, kopírovať a vložiť). Naučte sa tieto tri základné klávesové skratky a ušetríte veľa času každý deň.

Command + F – spusti vyhľadávanie textu v aplikáciách. Ak chcete nájsť niečo vo Finderi, Safari, Chrome alebo v dokumentoch, stlačte kombináciu klávesov Command + F a zobrazí sa okno, kde si môžete zadať hľadané frázy. Nájdete to, čo potrebujete.

Command + Shift + 3, Command + Shift + 4 – ak potrebujete urobiť snímku plochy, tieto skratky sa určite zídu. Command + Shift + 3 – spraví snímku celej obrazovky. Command + Shift + 4 – zmení kurzor myši na zameriavač a môžete označiť len časť plochy, ktorú chcete odfotografovať. Tip: kliknutím na medzerník môžete urobiť snímku okna, ktoré si označíte.

Command + Shift + A, Command + Shift + U, Command + Shift + D, Command + Shift + H – vo Finderi máte niekoľko záložiek a môžete medzi nimi jednoducho prepínať. A – aplikácie, U – utility, D plocha a H – domovský priečinok.

Command + Alt + Esc – ak aplikácia prestane reagovať, môžete použiť túto klávesovú skratku. Zobrazí sa okno pre vynútené ukončenie, kde uvidíte zoznam aktuálne spustených aplikácii. Prípadne môžete použiť ešte skratku Command + Shift + Alt + Esc pre vynútené ukončenie aktívnej aplikácie.

Command + H – máte spustené niečo, čo nemôže nikto vidieť na Vašej obrazovke, táto skratka skryje aktívne okno. Prípadne môžete využiť aj skratku Command + Alt + H, ktorá na ploche nechá zobrazené len okno aktívnej aplikácie a všetky ostatné okná skryje.

Command + Medzerník – spustí Spotlight vyhľadávanie.

Command + M – minimalizuje aktívnu aplikáciu do Docku.

Command + S – uloží prácu napríklad v Pages alebo v iných programoch ako Photoshop alebo Pixelmator.

Command + N – otvorí nové okno, napríklad v Pages umožňuje vytvoriť nový dokument, v Safari otvorí nové okno, na ploche spustí Finder.

Command + P – umožňuje vytlačiť obsah aktuálneho okna, funguje v ľubovolnej aplikácii.

Command + Z – jedna z najdôležitejších skratiek, umožňuje vrátiť späť poslednú akciu. Napríklad keď urobíte chybu vo Photoshope. Funguje vo všetkých aplikáciách.

Medzerník – nie je to klávesová skratka, ale umožní napríklad pustenie a pozastavenie multimediálnych súborov, vo Finderi zobrazí náhľad súboru.

Kontaktný formulár

V prípade, že sme Vás zaujali a máte nejaké otázky, alebo mate záujem o cenovú ponuku, napíšte nám mail. Ďakujeme.

obchod (at) agcomp (dot) sk

Kontaktné údaje

AG comp s.r.o.
Hlavná 217 (areál penziónu Elefant)
Dolné Lefantovce 951 45
Telefón: +421 901 755 545
             +421 902 402 074
Mail: obchod (at) agcomp (dot) sk
Bankové spojenie
Slovenská sporiteľňa
IBAN:SK7209000000005040450738
BIC SWIFT : GIBASKBX
 
 

vCard

Nájdete nás