10 tipov ako zvýšiť výkon Vášho PC/NB

ČISTÝ OPERAČNÝ SYSTÉM
Pre zachovanie nominálneho výkonu je dôležité udržiavať operačný system v “čistote”. K tomuto vám pomôže freeware s názvom CCleaner. Je to výkonná aplikácia, ktorá vám pomôže odstrániť nepotrebné súbory, ktoré môžu zbytočne zaťažovať váš počítač. Tento program umožní operačnému systému Windows bežať rýchlejšie, zväčší efektívnosť a uvoľní aj miesto na disku. Program si môžete zdarma stiahnuť z domovskej stránky www.pifirorm.com.

 

ODINŠTALUJTE NEPOTREBNÝ SOFTVÉR
Nepotrebný softvér rôzneho druhu môže značne pohltiť výkon, ktorý potrebujete na vykonávanie svojej práce s počítačom. Je to spôsobené tým, že rôzny nepotrebný softvér beží na pozadí operačného systému tak, že o tom ani nemusíte vedieť. Otvorte si svoj Ovládací panel v systéme, ďalej kliknite na položku “Pridať alebo odstrániť programy” a odstránte programy, ktoré nepožívate a v budúcnosti ani nebudete používať.

 

ZAKÁŽTE PROGRAMY PRI ŠTARTE
Programy spúšťané pri štarte majú značný vplyv na zapnutie počítača a spustenie operačného systému tak, aby sa dalo na ňom pohodlne pracovať. Zakázať spustenie zbytočných, nepotrebných, či dokonca škodlivých programov je možné taktiež pomocou odporúčaného softvéru z bodu 1, ktorým je CCleaner.

 

ODSTRÁŇTE ŠKODLIVÝ SOFTVÉR
Škodlivý softvér, označovaný ako malware, môže spôsobovať závažné straty výkonu vášho počítača. Patria sem napríklad vírusy, trójske kone, spyware a adware. Malware sa v dnešne dobe šíri a do počítača dostáva prostredníctvom internetu. Riešením, ako sa malwaru zbaviť, je použiť jeden z dostupných anti-malwarových softvérov, ako je napríklad softvér Ad-Aware, ktorý si môžete stiahnuť zdarma z domovskej stránky softvéru www.lavasoft.com.

 

ZVÝŠTE KAPACITU OPERAČNEJ PAMÄTE
Dostatočná kapacita operačnej pamäte (RAM) je dôležitá pri behu viacerých programov súčasne a taktiež pri hraní počítačových hier. Viac operačnej pamäte znamená menej času na spracovanie údajov, t.j. komunikáciu s pevným diskom, kde sa v konečnom dôsledku zvýši výkon. Pri tomto kroku sa poraďte so svojim predajcom, pretože konkrétne zariadenia vyžadujú konkrétne typy operačných pamätí.

 

ZVÝŠTE KAPACITU PEVNÉHO DISKU
Okrem operačnej pamäte, naše počítače pre optímálny chod potrebujú dostatok úložného priestoru v podobe pevného disku (HDD). Hovorí sa, že pokiaľ je pevný disk na 85% zaplnený, mali by sme pridať ďalší disk alebo pôvodný vymeniť za nový, s väčšou kapacitou. Pre náročných užívateľov s náročnými požiadavkami budú vhodné SSD disky. Tu môžeme definovať vhodnú stragégiu využitia SSD ako systémového disku, kde bude nainštalovaný operačný systém a ostatné disky štandardnej technológie sa môžu používať ako bežné úložisko dát. Pokiaľ máte na svojom disku súbory, ktoré často nepoužívate, je možné využiť externé disky ako úložisko pre tieto súbory, čím sa uvoľní celková kapacita hlavného, prípadne systémového disku. Tu taktiež platí zásada, programy alebo súbory, ktoré nepotrebujete, jednoducho odstráňte.

 

REINŠTALUJTE OPERAČNÝ SYSTÉM
Ak je váš počítač softvérovo zahltený tak, že nepomáhajú ani odporúčané programy, prípadne sú poškodené systémové súbory, je vhodné voliť variantu reinštalácie operačného systému. Reinštaláciou operačného systému sa nenávratne odstránia všetky dáta (dokumenty, fotografie, programy, súbory) uložené na pevnom disku počítača. Pokiaľ nie ste v tejto oblasti zbehlí, kontaktujte vášho predajcu pre viac informácií. Pred reinštaláciou je vhodné zachovať pôvodné dáta zálohovaním a následne ich skopírovať do novej inštalácie OS.

 

DEFRAGMENT PEVNÉHO DISKU
Pevný disk (HDD) ukladá dáta do takzvaných fragmentov (kusov, častíc), nezáleží na tom, aká je kapacita disku. Fragmentácia, teda rozdelenie dát na tieto menšie čiastočky, vzniká zvyčajne pri veľkých zmenách obsahu disku, pri hromadnom kopírovaní, predúvaní, či mazaní dát. Fragmentácia taktiež vzniká v prípade kopírovania nových dát na disk takým spôsobom, že vypĺňajú voľné “diery”, teda miesto na disku. Fragmentácia výrazne ovplyvňuje výkon pevného disku, preto sa na odstránenie fragmentácie používa proces, zvaný defragmentácia, ktorá reorganizuje časti súborov tak, aby boli za sebou a takto sa zvýši rýchlosť spracovávania vďaka kontinuálnemu prístupu. Toto je možné vykonať napríklad aj so vstavaným programom vo Windowse, zvaným “Defragmentácia disku”.

 

VYČISTENIE OD PRACHU A NEČISTÔT
Možno to znie ako banalita a zdá sa to byť ako samozrejmosťou, treba brať na vedomie, že prach a nečistoty sú nepriateľom výpočtovej techniky, hlavne keď sa nachádzajú vo vnútorných častiach. Nečistoty a prach môžu mať vplyv na chladiacu sústavu počítača, hlavne v prípade notebookov a v konečnom dôsledku to má vplyv na celkový výkon. Dnešné procesory sú stavané tak, aby regulovali výkon v závislosti od teploty jadra a väčšia teplota znamená menší výkon. Pravidelne teda čistite svoj počítač, zvlášť chladiaci systém. Pokiaľ si nie ste istí týmto krokom, môžete sa obrátiť na servis vášho predajcu.

 

NASTAVTE STATICKÚ IP ADRESU
Tento tip súvisí hlavne s oblasťou rýchlosti internetu. Konkrétne s nastavením pevnej IP adresy (static IP). Keď zapneme svoj počítač alebo notebook, niekedy zaberie dosť času pridelenie IP adresy, pokiaľ máte nastavené automatické priraďovanie adresy. Nastavenie pevnej IP adresy taktiež uľahčí a sprehľadní vašu pracovnú, či domácu sieť, pomôže ale aj zrýchliť štart vášho počítača. Toto nastavenie možno vykonať v ovládacom paneli v skupine “Centrum sietí” a ďalej kliknutím na “Nastavenie adaptéra”.

Detailnejšie informácie o každom z týchto tipov budeme vkladať do článkov na našom webe www.agcomp.sk.

Kontaktný formulár

V prípade, že sme Vás zaujali a máte nejaké otázky, alebo mate záujem o cenovú ponuku, napíšte nám mail. Ďakujeme.

obchod (at) agcomp (dot) sk

Kontaktné údaje

AG comp s.r.o.
Hlavná 217 (areál penziónu Elefant)
Dolné Lefantovce 951 45
Telefón: +421 901 755 545
             +421 902 402 074
Mail: obchod (at) agcomp (dot) sk
Bankové spojenie
Slovenská sporiteľňa
IBAN:SK7209000000005040450738
BIC SWIFT : GIBASKBX
 
 

vCard

Nájdete nás